Donanım

Evden çalışırken bilgisayarda enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle evden çalışma düzenine geçildi. Bu geçişle birlikte milyonlarca kişi evlerinden çalışmaya devam ediyor. Evden çalışma döneminde pek çok şirket çalışanına elektrik ya da internet faturası için destek vermiyor. Biz de sizler için bilgisayarda enerji tasarrufu nasıl yapılır başlıklı bir yazı yazmaya karar verdik.

Bilgisayar kullanımında elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Bu soru, koronavirüs pandemisi nedeniyle geçilen evden çalışma düzeniyle birlikte çalışanlar için daha önemli bir hal almaya başladı. Şirketler, evden çalışan çalışanlarına internet ve elektrik faturalarına destek vermiyor. Elektrik faturalarının kabardığı bu dönemde, bilgisayar için enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Sizler için madde madde sıraladık.

1 Monitör parlaklığını iyi ayarlayın

Bilgisayarınızın monitörü ne kadar parlaksa o kadar fazla enerji tüketiyorsunuz demek. Monitör parlaklığını düşürmek hem enerji tüketimini azaltacak hem de göz yorgunluğunuzun azalmasını sağlayacak.

2 Ekran koruyucusunu kapatın

Grafik açısından zengin ekran koruyucu kullananlar dikkat. Bu türdeki ekran koruyucular asla enerji tasarrufu sağlamıyor. Hareketli ekran koruyucular, bilgisayarınızın daha fazla enerji harcamasına neden olmakla birlikte, cihazın uyku moduna geçmesini de engelliyor.

3 Enerji tasarrufu moduna geçin

Monitörünüzü ve bilgisayarınızı 20 dakika, sabit diskinizi ise 30 dakika boyunca hiç çalışmazsa enerji tasarrufu moduna geçecek şekilde ayarlayın. Bu ayarları yaparak, bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda cihazın çektiği elektriği düşürebilirsiniz.

4 Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatın

İki saatten daha uzun bir süre bilgisayarda bir işiniz yoksa cihazınızı mutlaka kapatın.

5 Kapalı olduğu anlarda bilgisayarınızı fişten çekin

Evde kullanılan elektronik aletlere elektrik sağlamak için kullanılan elektriğin yüzde 40’ı, ürünler kapalıyken harcanan elektrikten kaynaklanıyor. Bu rakam, evde harcanan toplam elektriğin yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu hususa mutlaka dikkat edin.

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Şirketlerin, evden çalışma süresinde tüm elektrik ve yemek gibi masrafları çalışanların sırtına yüklemesi gerçekten akılalmaz bir durum. Bu konu hakkında keşke yasal bir düzenleme mümkün olsa. Kısa vadede ‘çok sorun’ değil diyerek geçebiliriz ancak Haziran 2020 itibariyla tam 3 ayı tamamlayacağız. Nasıl olacak bu işler patron bey?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı