Yaşam

Bayram yoğunluğu hatları çökertti, 3 operatör de suçu birbirine attı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramı evlerde geçiren vatandaşların yoğun talebi sonrası aramalarda sıkıntı yaşandı, üç operatör de birbirini suçladı.

Koronavirüs salgınını önlemek amacıyla Ramazan Bayramı süresinde uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar bayramlaşmalarını telefonlar üzerinden gerçekleştirirken yoğun talep sonrasında hatlarda sıkıntı yaşandı. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hatlarında yoğunluk nedeniyle sıkıntılar oluşurken, sosyal medya üzerinden çok sayıda ‘şikayet’ ve ‘tepki’ paylaşımları yapıldı.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde telefonla görüşmeler sırasında sıkıntılar yaşanırken, bazı bölgelerde ise şebekeye hiç ulaşılamadığı rapor edildi. Üç operatörün de aynı anda yoğunluk nedeniyle bu denli büyük bir sorun yaşaması, kullanıcılar arasında tepkiye neden olurken, geçtiğimiz yıl meydana gelen İstanbul’da meydana gelen deprem sonrasında oluşan iletişim sıkıntısı bir kez daha gündeme getirildi.

3 operatör de “sorun bizde değil” açıklaması yaptı

Yaşanan sorun nedeniyle oluşan tepkiler sonrasında Türkiye’de hizmet veren üç operatör; Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom, sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Turkcell’den yapılan açıklamada, “Turkcell’lilerin diğer Turkcell’li kullanıcılara doğru yaptıkları aramalarda herhangi bir aksama bulunmamaktadır. Şebekemizden diğer operatörlere yönelik gerçekleşen aramalarda ise Turkcell kaynaklı olmayan kesintiler meydana geldiği görülmektedir” denilirken, Vodafone ise “Diğer operatörler yönüne yaptığınız aramalarda problem yaşıyor olabilirsiniz. Sorun Vodafone kaynaklı değildir” ifadelerinin yer aldığı bir açıklama yaptı. Türk Telekom’un açıklamasında ise “Diğer operatörlere doğru yaptığınız aramalarda yaşanan sorun, Türk Telekom kaynaklı değildir. Türk Telekom kullanıcılarının kendi aralarında yaptıkları aramalarda hiçbir sorun yaşanmamaktadır” denildi.

Sorun çözüldü

Ramazan Bayramı’nın ilk gününün sabahında oluşan yoğunluk nedeniyle yaşandığı düşünülen sorun ise çözülmüşe benziyor. Ancak, üç operatörün de yaptıkları açıklamalarda suçu ‘diğer’ operatörlere atması, sosyal medya kullanıcıları arasında tepkiye neden olmuş durumda.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı